Domů » Blog » Malé ohlédnutí za nákupy z Číny

Malé ohlédnutí za nákupy z Číny

Nedávno mě napadlo, že bych se mohl podívat do historie mých nákupů z Číny a zjistit tak, jak dopadly všechny ty "výhodné" nákupy. Zjednodušeně se dá říci, že drtivou většinu těch věcí už nemám. Buďto se rozbily, rozsypaly, zmizely nebo jsem je prostě "poslal dál" někomu, aby zjistil totéž, že za málo peněz je prostě i málo muziky. Jen vyjíměčně jsou věci z nákupů, které fungují a slouží dál.

Nákupů z Číny jsem uskutečnil něco přes stovku a to v shopech aliexpress.com, bangood.com, dx.com a hobbyking.com. Ten posledně jmenovaný se věnuje modelářům a tady se nákupy většinou povedly: motory, serva, regulátory, baterie prostě fungují, stavebnice byly celkem v pořádku. Zajímavé je, že člověk tak nějak stejně tuší, že když si kupuje něco, co stojí třetinu, čtvrtinu nebo desetinu ceny v Česku, že to asi nebude jen tak. V něčem ten rozdíl stejně asi bude. Číňané se doslova chlubí tím, že co dokážeme vyrobit my, oni dokážou taky, ale za menší peníze. Vlastně se v Číně nikdo nepozastavuje nad tím, že jsou to kopie osvědčených výrobků, do jejichž vývoje výrobce vložil čas a peníze. Naštěstí nebo naneštěstí vše okopírovat úplně nejde a kvalita drobných detailů rozhodne o tom, že čínský plagiát končí v popelnici. Tu se ulomí plast, tady je poddimenzován výkonový procesor, tady se něco rozpáře, tady ta ocel se blíží spíše blátu.

Další problém je doprava. Když si něco objednáte z Číny s dopravou zdarma, počítejte s dodáním za měsíc a někdy i déle, ale počítejte také s tím, že zásilka nedorazí vůbec. I to se mi dvakrát stalo, ale vzhledem k nízké ceně jsem to vzdal. A pokud byste chtěli dodání reklamovat, nebude vám to nic platné: prodejce zásilku odeslal a že nedorazila, tak to už není jeho problém. Vybrali jste si dopravu zdarma a tam není sledování zásilky. Pokud chcete jistou dodání, musíte si připlatit, což je v řádu dolarů nebo i desítek dolarů.

A teď už ke konkrétním věcem, které se mi zdají být dobré z pohledu ceny nebo věci, které absolutně propadly. Obstojné mi přijdou třeba čtecí brýle za dva dolary nebo sluneční brýle za čtyři dolary. Obecně mi přijdou velmi mizerné textilní výrobky. Materiál je na úrovni hadru na podlahu a úsměvné jsou čínské velikosti: XXL je srovnatelné s evropským M. Elektronika, tak to je široké téma. Koupíte slušné výrobky jako třeba Samsung nebo Xiaomi, ale koupíte velmi nepovedené kopie evropských výrobců. Vyzkoušel jsem různá autorádia, telefony, drony a další, ale všechno lze označit zmiňovaným "za málo peněz, málo muziky". Jeden telefon jsem se dokonce pokusil reklamovat - nešel nastartovat. Poslal jsem ho tedy zpět a asi za měsíc mi Číňan poslal fotku, že telefon normálně běží, že mi ho posílá zpět. Za další měsíc mi přišel zpátky a myslíte? Nešel nastartovat. Tak opět píšu Číňanovi a on mi odpověděl, ať zkusím podložit baterku kouskem papíru... Pak už to šlo. Co mě nedávno hodně zklamalo, byl sportovní pásek k Apple hodinkám. U nás stojí 1.500 Kč a z Číny byl za 3 dolary. Vydržel asi měsíc, než se vytrhl závěs. Takže suma sumárum bych řekl, že se nakupovat z Číny moc nevyplatí, jsou to vesměs krámy, ale každý si to musí vyzkoušet sám, ceny jsou lákavé, ale bohužel jen ty ceny.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace